Wydarzenia


Cecyliada 2015

        Tegoroczne XI spotkanie z muzyką religijną „Cecyliada 2015” w Zielinie, która odbyła się w sobotę14 listopada miała niezapomniany przebieg za sprawą włączenia do programu oficjalnej prezentacji organów kościelnych po renowacji.
        Remont organ trwał już od roku 2012. Fundusze na renowacje przekazali Gmina Mieszkowice, Starostwo Powiatowe w Gryfinie oraz mieszkańcy Zielina.
        Cecyliadę rozpoczęliśmy mszą świętą którą celebrowali: ksiądz doktor Zbigniew Woźniak ze Szczecina, proboszcz parafii Troszyn ks. Paweł Nowotarski oraz gospodarz ks. Andrzej Tychoniec. Na początku proboszcz Zielina przywitał gości wśród których byli min Starosta Wojciech Konarski oraz Burmistrz  Andrzej Salwa oraz zespoły z Mieszkowic, Chojny, Trzcińska Zdroju, Boleszkowic, Cedyni i Polic. Przedstawił, krótki rys historyczny o organach, idee remontu i głównych ofiarodawców oraz osoby, odpowiedzialne i nadzorujące  renowacje.
        Mszę odprawiano w intencji wszystkich zespołów oraz osób mających udział w odrestaurowaniu organ. Oprawę mszy stanowiły pieśni w wykonaniu zespołu Sami Swoi a na organach grał Zbigniew Ciszek instruktor MGOK. Właśnie on, po mszy, w wesoły, dostępny sposób przedstawił i zademonstrował walory zielińskich organów.  Potem w krótkim koncercie charakterystycznych utworów min Jana Sebastiana Bacha wystąpił Tomasz Witkowski, któremu towarzyszyła na skrzypcach żona Dorota. Wszechobecna cisza pomogła słuchaczom cieszyć się walorami muzyki organowej na wysokim poziomie. Trzecią część spotkania stanowił przegląd zespołów, które zaprezentowały się pięknie, a akustyka kościoła jeszcze bardziej zwiększyła walory estetyczne wykonywanych utworów. Każdy zespół otrzymał pamiątkowy dyplom i piękną figurę Anioła.
         Po prezentacji gospodynie spotkania Zofia Szeremeta KGW Zielin i Barbara Nowicka dyrektor MGOK  zaprosiły wszystkich uczestników i gości na biesiadę do świetlicy gdzie KGW z Zielina przygotowało gorący poczęstunek. Wesołe radosne spotkania okrasił zespól Brzozowianki, przy którym niektórzy nabrali ochotę do tańca.
        Organizatorzy: Proboszcz Parafii Zielin Andrzej Tychoniec Zofia Szeremeta przewodnicząca KGW Zielin i dyrektor MGOK Barbara Nowicka dziękują dla:
zespołów: „Kalimera” z Pasek, „Marzenie” z Polic, „Emeranto”, „Jarzębina” z Chojny, „Brzozowianki” z Trzcińska Zdroju, „Platerówki” z Boleszkowic, „Dobrawa” z Mieszkowic, „Sami Swoi” z Zielina za występ
- paniom z Koła za przygotowanie sali i poczęstunku
- Beaty Wawruszczak z MGOK za zupę dyniową
- Józefa Mroziaka za napoje.
- Grzegorza Mazura za sponsorowanie ciasta
- zespołom za upieczone ciast

FOTORELACJA-wydarzenia

 
Wernisaż malarski

           Dnia 16 października 2015 odbył się w naszym ośrodku wernisażu malarstwa Marii Troszkiewicz  i gości - grupy plastycznej  5 wymiar z MOK Moryń oraz Danuty Wardak z Wrocławia. Przybyłych  malarzy i gości powitała dyrektor Barbara Nowicka. W aurę artystycznego spotkania wprowadziła zebranych Agata Srokowska wykonując przepięknie3 utwory min. „Ave Maryja Jasnogórska”, „Odkryjemy miłość nieznaną” z repertuaru Alicji Majewskiej. Gorące oklaski były wyrazem uznania talentu młodej wokalistki.
           Następnie  B. Nowicka  przedstawiła artystkę – „Maria Troszkiewicz mieszkanka Magdalenki koło Warszawy słuchaczka Uniwersytetu Trzeciego  Wieku w Lesznowoli, śpiewająca w chórze OKTAWA, aktywna uczestniczka zajęć  z malarstwa przy Zamku Królewskim w Warszawie.  Swoją pasje artystyczną rozwija na licznych plenerach malarskich. Sercem związana jest także z naszym regionem, bo od ponad 15 lat swój wolny czas spędza w Stadninie Koni Bielin gdzie każda pora roku kusi urokiem i niepowtarzalnymi barwami.[…] Kwiaty, pejzaże, martwa natura, architektura, a nawet portrety, noszą znamiona indywidualizmu, przez dobór kolorów i charakterystyczne pociągnięcia pędzla. Cieszą oczy estetyką i niepowtarzalną kolorystyką”.
           W 2012 roku odbył się 1 wernisaż w naszym ośrodku i po 3 latach mogliśmy znowu zobaczyć, obrazy, które namalowała w tym okresie. Artystka opowiedziała o swoje pasji do malarstwa i co tworzyła w ostatnich latach. Maria Troszkiewicz powiedziała min. „...malarstwo stało się moją pasją. Bardzo chętnie uczestniczę w plenerach i zajęciach artystycznych. Moje obrazy wystawiane są  na wystawach poplenerowych. Najważniejsze jest to, że  praca z pędzlem przynosi mi dużo satysfakcji i relaksu”.
           Następnie B. Nowicka przedstawiła kolejną uczestniczkę wernisażu: Danutę Wardak z Wrocławia. Zaczęła malować z inspiracji Marii Troszkiewicz i razem z nią uczestniczyła w plenerze  w Sandomierzu, którego  efektem były 4 wystawione obrazy.
           Grupę plastyczną 5 wymiar Z MOK Moryń działająca od 2011, ze swobodą i humorem przedstawiła inicjatorka założenia grupy Jadwiga Fragstein - Niemsdorff. Na podkreślenie zasługuje fakt, że grupa znana jest niekonwencjonalnego przedstawiania swojego dorobku. Ich wystawy są  atrakcyjnym wydarzeniem kulturalnym w regionie.
           Po tak zwanej części oficjalnej Barbara Nowicka zaprosiła wszystkich do oglądania obrazów, rozmów kuluarowych z autorami prac oraz korzystania serwisu kawowego gdzie królowało ciasto upieczone przez gospodynie KGW Zielin.
           MGOK -  organizator wernisażu serdecznie dziękuje Marii Troszkiewicz i gościom Grupie 5-wymiar z MOK Moryń, Danucie Wardak z Wrocławia za piękną wystawę. Agacie Srokowskiej za piękny koncert. Paniom z KGW Zielin za pyszne ciasto. Adamowi Suchcie za sfinansowanie kosztów spotkania. Wszystkim przybyłym za prawdziwie artystyczną atmosferę tego wieczoru.
Mamy nadzieję że zachęceni tym przykładem uda nam się w naszym ośrodku utworzyć grupę artystów, którą przedstawimy na kolejnym wernisażu malarskim.

FOTORELACJA-wydarzenia

 
Gminne święto seniorów

          W poniedziałek 12 października odbyło się w MGOK Mieszkowice Gminne Święto Seniorów.Przybyli na nie goście nie tylko z Mieszkowic ale i z sołectw. Dyrektor Barbara Nowicka złożyła przybyłym życzenia i w swoim przemówieniu zachęciła do aktywności artystycznej i fizycznej. Na podstawie prezentacji multimedialnej omówiła różne ich formy. Zaprosiła również do uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez MGOK. Na scenie z koncertem piosenek biesiadnych i tanecznych wystąpił zespół Niespodzianka. Każdy przebój był gorąco oklaskiwany. Wiele osób śpiewało wraz zespołem i tańczyło. Następnie odbył sie konkurs wiedzy z różnych dziedzin. Pięciu "śmiałków" odpowiedziało na prawie 60 pytań nie tyle trudnych co zaskakujących. Cała sala z zaangażowaniem przysłuchiwała sie turniejowi. Zwycięzcą został Zbigniew Kmiecik.
          Na naszej scenie oprócz zespołu Niespodzianka wystąpił duet akordeonowy: Jan Ogonowski i Zygfryd Ferdynus. piękne wykonania szlagierów walców, tang zachęciło prawie wszystkich do tańca. W przerwach goście opowiadali sobie kawały. Na zakończenie wszyscy goście otrzymali prezent w postaci torby promocyjnej MGOK.
          Dziękujemy wszytskim za przybycie a zespołom za piękne granie.

 

FOTORELACJA-wydarzenia

 
GRA MIEJSKA: Poznaj historię swojego miasta

 

            W piątek 11.09.2015 r. w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbyła się pierwsza Gra Miejska „Poznaj Historię Swojego Miasta”.

            Uczestnikami gry byli uczniowie klas V i VI Szkoły Podstawowej im. Mieszka I w Mieszkowicach.    

            Uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy czteroosobowe. Ich zadanie polegało na zdobyciu odpowiedzi na dwanaście pytań dotyczących historii Mieszkowic oraz jak najszybsze dotarcie do mety w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury.

            Młodzież wraz z opiekunami musiała udać się m.in. do Zakładu Szewskiego Pana Mariana Rostkowskiego, aby uzyskać informację, ile lat funkcjonuje zakład szewski w Mieszkowicach. Następnie musieli odgadnąć gdzie mogą znajdować się wskazówki dotyczące powstania najstarszej pieczęci miasta oraz legendy związanej z założeniem Mieszkowic. Nie mogło także zabraknąć pytania dotyczącego szkoły podstawowej -uczniowie musieli odnaleźć książkę poświęconą historii szkoły, a w niej informację – kto był pierwszym organizatorem i kierownikiem szkoły. Byli też na stacji kolejowej i w Kościele Świętego Ducha za torami

            Cześć odpowiedzi została przez organizatorów specjalnie ukryta, aby utrudnić młodzieży zabawę. Można było jednak zobaczyć wśród uczniów zadowolenie z przygotowanej gry, chęć zwycięstwa oraz nabytą już dużą wiedzę na temat historii swojego miasta.

           Pierwsze miejsce zajęły grupy w składzie : Kołakowska Maja, Pawlicka Paulina, Sługocka Julia, Tokarzewska Julia z opiekunem p. Bartoszem Walawendrem oraz grupa pod opieką p. Michała Dworczyka w składzie: Bartczak Zuzanna, Kaberow Natalia, Nowek Mikołaj, Plucińska Aleksandra.

           Drugie miejsce zajęła grupa pod opieką p. Zbigniewa Ciszka w składzie: Bolek Marlena, Franc Sandra, Porczyńska Roksana, Rzepczak Magdalena.

         Uczniom bardzo spodobała się gra uliczna i już planują udział w kolejnej. Bardzo dziękują za organizację MGOK, opiekunom grup i mieszkańcom Mieszkowic, którzy włączyli się do tej gry.

Michał Dworczyk

 

FOTORELACJA-wydarzenia

 

 

 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
-->