Wydarzenia


GRA MIEJSKA: Poznaj historię swojego miasta

 

            W piątek 11.09.2015 r. w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbyła się pierwsza Gra Miejska „Poznaj Historię Swojego Miasta”.

            Uczestnikami gry byli uczniowie klas V i VI Szkoły Podstawowej im. Mieszka I w Mieszkowicach.    

            Uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy czteroosobowe. Ich zadanie polegało na zdobyciu odpowiedzi na dwanaście pytań dotyczących historii Mieszkowic oraz jak najszybsze dotarcie do mety w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury.

            Młodzież wraz z opiekunami musiała udać się m.in. do Zakładu Szewskiego Pana Mariana Rostkowskiego, aby uzyskać informację, ile lat funkcjonuje zakład szewski w Mieszkowicach. Następnie musieli odgadnąć gdzie mogą znajdować się wskazówki dotyczące powstania najstarszej pieczęci miasta oraz legendy związanej z założeniem Mieszkowic. Nie mogło także zabraknąć pytania dotyczącego szkoły podstawowej -uczniowie musieli odnaleźć książkę poświęconą historii szkoły, a w niej informację – kto był pierwszym organizatorem i kierownikiem szkoły. Byli też na stacji kolejowej i w Kościele Świętego Ducha za torami

            Cześć odpowiedzi została przez organizatorów specjalnie ukryta, aby utrudnić młodzieży zabawę. Można było jednak zobaczyć wśród uczniów zadowolenie z przygotowanej gry, chęć zwycięstwa oraz nabytą już dużą wiedzę na temat historii swojego miasta.

           Pierwsze miejsce zajęły grupy w składzie : Kołakowska Maja, Pawlicka Paulina, Sługocka Julia, Tokarzewska Julia z opiekunem p. Bartoszem Walawendrem oraz grupa pod opieką p. Michała Dworczyka w składzie: Bartczak Zuzanna, Kaberow Natalia, Nowek Mikołaj, Plucińska Aleksandra.

           Drugie miejsce zajęła grupa pod opieką p. Zbigniewa Ciszka w składzie: Bolek Marlena, Franc Sandra, Porczyńska Roksana, Rzepczak Magdalena.

         Uczniom bardzo spodobała się gra uliczna i już planują udział w kolejnej. Bardzo dziękują za organizację MGOK, opiekunom grup i mieszkańcom Mieszkowic, którzy włączyli się do tej gry.

Michał Dworczyk

 

FOTORELACJA-wydarzenia

 

 

 
Pożegnanie lata 2015

 

W niedzielę 13 września 2015 Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Mieszkowice zorganizował na Palcu Wolności festyn kulturalny pn.”Pożegnanie Lata”. Pogodne popołudnie było okazją do wspólnego spędzenia wolnego czasu. Rozpoczęliśmy integracyjnymi warsztatami plastycznymi. Wzięli w nich udział zarówno dzieci jak i dorośli, malowały całe rodziny. Zdobiono koszulki farbami do tkanin. Swoją prace każdy uczestnik otrzymał na własność. Warsztaty prowadziła dyrektor MGOK Barbara Nowicka. Wśród mieszkańców i gości, którzy przybyli punktualnie na koncerty rozdano 100 ekologicznych toreb promocyjnych MGOK. Muzycznie występy zaczęła Kapela Niedźwiadki, która zaprezentowała się w najciekawszych przebojach muzyki podwórkowej, uzupełnieniem były wesołe kawały „Freda”. Pięknie zaśpiewali: gimnazjalistka Agata Srokowska i Kacper Mielnik, który piosenkę „Przybyli ułani” z przyczyn technicznych wykonał, a capella. Po nich na naszej scenie wystąpił rockowy zespół THE Pokerss z żywiołowa wokalistką Kasią, która udowodniła, że ma głos niczym Małgorzata Ostrowska. Drugą osłonę koncertu wokalistów stanowiły min. piosenki przygotowane na święto gminy tj. z tekstami o imionach męskich, wystąpili Bogusia Biała, Krysia Mendyk, Ada i Jagoda Iwan, Kamila Chodyniecka, Zbigniew Ciszek i Ryszarda Grymuza, która wykonała po mistrzowsku piosenkę „Heniek” z repertuaru Brathanki. Po raz 2 w tym roku koncertował zespół Niespodzianka. Tym razem z uwagi na chorobę instruktora Danuty Panek, na akordeonie grał Jan Ogonowski.

Naszym zdaniem, mamy się czym pochwalić, bo nasze zespoły i wokaliści grają i śpiewają bardzo dobrze, czego wyrazem było uznanie i oklaski publiczności oraz to, że niektórzy widzowie towarzyszyli nam od początku do końca festynu.

Perełką która zakończył tzw. sezon plenerowy był spektakl teatru ognia „AVATAR” pt.: Marionetki”. Przedstawienie miało się odbyć na zakończenie Mieszkowickich Dni Kultury i Przyjaźni 2015, ale z przyczyn niezależnych od organizatorów nie doszło do skutku. Poetycka opowieść o świecie lalek, które zostały ożywonie pod wpływem czarów i którymi pod wpływem otaczającego ich świata zaczęły targać emocje. Połączenie tańca, ognia, światła pięknych kostiumów oraz szczudlarze dało niezapomniany efekt. Na podkreślenie zasługuje fakt, że spektaklem „Marionetki” Teatr AVATAR zdobył I miejsce podczas Festiwalu Rytmu i Ognia FROG w Gdyni (2011r.).

Dziękujemy wszystkim uczestnikom naszego festynu za życzliwość i miłą, integracyjną atmosferę.

Gorące podziękowania składamy w szczególności sponsorom spektaklu AVATAR, których wsparcie w całości pokryło koszt spektaklu. A są to;

Andrzej, Danuta Szczepińscy – Kostrzyn

Dorota Szarek – Kostrzyn

Bank Spółdzielczy Chojna

Jerzy Kołaczyk – Moryń

Krzysztof Plinta – Moryń

Henryk Piotrowski – Kraina zabaw – Marianowo

Justyna Kartasińska – Szczecin

NZOZ Centrum Medyczne – M. Niedźwiecka, N Klotz – Mieszkowice

Przychodnia Rodzinna Włodzimierz Ponto – Mieszkowice

Lucyna, Wojciech Kadzikowscy – Mieszkowice

Henryka Panasiuk - Mieszkowice

Tadeusz Ruchniak – Moryń

Marcin Ruchniak – Mieszkowice

Ryszard Czapski – Chojna

Dziękujemy Stanisławie Mazurkiewicz za koszulki na warsztaty i Krzysztofowi Plincie za ławy i stoły biesiadne Zespołowi Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mieszkowicach za stoisko promocyjne i mini warsztaty plastyczne dla najmłodszych „Malowanie przedmiotów i figurek gipsowych”.

Wokalistom i zespołom wielkie dzięki i uznanie za piękne występy, panom: Jarosławowi Błoniarczykowi, Sławomirowi Młynarczakowi za pomoc organizacyjną a OSP Mieszkowice za ochronę.

  

FOTORELACJA-wydarzenia

 
Festyn Przyjaciół Pszczół 2015

„Festyn Przyjaciół Pszczół” za nami

        Dnia 27.08.2015 na placu przy siedzibie Nadleśnictw Mieszkowice odbył się wakacyjny festyn dla dzieci pn. „Festyn Przyjaciół Pszczół”. Spotkali się miłośnicy dobrej zabawy. Na początku wszyscy razem zaśpiewali piosenkę „Pszczółka Maja”. Uczestników powitały Iwona –Główka Kamyszek – Nadleśniczy Nadleśnictwa Mieszkowice oraz Barbara Nowicka – dyrektor  MGOK Mieszkowice. Gospodyni Nadleśnictwa życzyła wszystkim dzieciom udanej twórczej zabawy. Powiedziała kilka słów o tym jakim pożytecznym i niezbędnym owadem dla środowiska jest pszczoła. Zaprosiła dzieci do oglądania 2 wystaw w budynku edukacyjnym.1 wystawa to ekspozycja żywych hodowlanych pszczół wraz z pszczołą matką,  znaczoną na główce kolorem czerwonym, wyrobów z wosku oraz miodów. Autorem prezentacji był Leśniczy z Gozdowic  Ryszard Simiński.  2 wystawa to militaria Stowarzyszenia Historycznego Prawda Muzeum w Lubiszynie. Dla starszych uczestników było to nie lada frajdą, bo mogli broń wziąć do rąk, a nawet nacisnąć na spust.
        Pierwszym punktem programu festynu było malowanie uli w „Pszczelim Zakątku”. Dzieci rozproszyły się, każde z nich malowało to co najbardziej im się podobało. Później bawiona się w grę edukacyjną,  w której trzeba był zakończyć zdanie dotyczę pszczół i ich znaczenia dla człowieka.  Na wesoło bawiono się gry w której motywem przewodnim były pszczoły (zamieniono stare zabawy np. grę pomidor na pszczołę) bawiono się z chustą klanza, w dwa ognie, wyścigi drużynowe, przeciągano linę, itp. To wszystko odbyło się w radosnej, miłej atmosferze. 
        Dodatkiem do tego był teatrzyk pt.” Koziołek Niematołek” w wykonaniu aktorów Teatru ART - RE z Krakowa. Wesołe wędrowanie Koziołka przez świat pomogło poznać charakterystyczne zwyczaje, zwierzęta i ludzi z rożnych stron świata  min. Chin, Japonii, Ameryki, Afryki. Dzieci przy tym czynnie brały udział w przedstawieniu żywo uczestnicząc w dialogach. Na zakończenie wspólnie pieczono kiełbaski. Najedzone i pełne wrażeń dzieci podziękowały organizatorom tj. Nadleśnictwu i MGOK Mieszkowice i obiecały przyjść na festyn w następnym roku.

        Dziękujemy gościnnemu Nadleśnictwu za wspólną organizacje imprezy, Michałowi Dworczykowi z Muzeum w Gozdowicach i Stowarzyszeniu Historycznemu Muzeum w Lubiszynie za wystawę militariów, Ryszardowi Simińskiemu za prezentacje stoiska pszczelego.

FOTORELACJA-wydarzenia

 
Podwórkowy Plac Zabaw Ranowo i Sitno

 

Dnia 19 sierpnia 2O15r Miejsko - Gminy Ośrodek Kultury w Mieszkowicach zorganizował festyn dla dzieci w Ranowie, osiedlu należącym do Sołectwa Zielin. „Podwórkowy plac zabaw” w okresie wakacyjnym to cykl imprez, które odbywają się z inicjatywy MGOK i Sołtysów i KGW. W Ranowie zaskoczyła nas ilość dzieci, które wzięły udział w imprezie. Na początku przeprowadzono zajęcia plastyczne, dzieci miały za zadanie namalować „Lato”, malowały także swój plac zabaw, a najmłodsze po prostu radośnie malowały „esy -floresy”. Później pod kierunkiem Zbigniewa Ciszka bawiona się w „dwa ognie”, rzuty do celu, zabawy z hula-hop i ze skakanką. Wiele radości przyniosły zabawy z chustą klanza i przeciąganie liny gdzie drużynom pomagali już dorośli. Barbara Nowicka pomalowała wszystkim dzieciom buzie we wzory wg ich życzeń. Wszyscy szczęśliwie pozowali do zbiorowego zdjęcia, a my obiecaliśmy koleją wspólną plenerową imprezę za rok.

FOTORELACJA-wydarzenia

 

Dnia 22 sierpnia 2015 r. w Sołectwo Sitno zorganizowało festyn „Pożegnanie wakacji”. W Ekocentrum przygotowano stoły, stoisko KGW obfitowało w pyszne ciasta i potrawy. Odbył się mecz piłkarski juniorów z seniorami, wygrali juniorzy . MGOK przeprowadził w godzinach od 16.00 do 19.00 „Podwórkowy plac zabaw”. Tym razem dla dzieci przygotowaliśmy nową propozycje tj dzieci malowały farbami do tkanin swoje bluzki i jaski. Instruktarzu udzielała Barbara Nowicka. Każdy malował coś innego, królowały postacie z bajek, a chłopcy rakiety i maszyny. Niektóre dzieci malowały bardzo profesjonalnie i dokładnie, inne z większą fantazją,. Następnie animator Paweł Dunowski zaprosił do gier i konkursów. Dzieci poznały grę w kręgle, bawiono się w tor przeszkód, rzucano balonami z wodą, tańczono w kołach hula-hop. Na zakończenie każde dziecko otrzymało loda i nagrodę niespodziankę od pani Sołtys Bożeny Błaszczyk - Koteckiej Dziękujemy dzieciom za wspólnie spędzony czas. Festyn zakończył się zabawą z zespołem Janka Kwiatkowskiego.

FOTORELACJA-wydarzenia

 

 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
-->