Wydarzenia


Żegnajcie Wakacje 2014

W dniu 28.08.2014 r. MGOK zorganizował imprezę pt, „Żegnajcie wakacje” której I część stanowiły „Podchody grupowe”. Zadania przygotował stażysta Leszek Kruszyński. Do wspólnej zabawy zgłosiło się 5 - 7-osobowych drużyn, które do wykonania miały 6 zdań w rożnych miejscach Mieszkowic. Pierwsze zadanie to znalezienie „skarbu „ w Urzędzie Miejskim. Następne w MGOK, złożenie i odgadnięcie przysłowia. W sklepie wędkarskim Janiny Hryczyńskiej grupy musiały rozpoznać ryby naszych rzek. Na ”Orliku” wykonać ćwiczenia sprawnościowe przygotowane przez Adama Linkiewicza. Przedostatnie zadanie związane było z ćwiczeniami OSP- zwijano węże, przygotowano wozy bojowe do akcji. Koordynatorem tych ćwiczeń był Jacek Gręda. Na metę podchodów - Plac Wolności, drużyny musiały dobiec w pełnym składzie. Liczył się czas, bezbłędne wykonanie zadań oraz wspólny okrzyk wieńczący koniec podchodów. Wspólna zabawa bardzo się podobała, wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki.

   II część imprezy stanowił zabawy integracyjne, które przeprowadziła Danuta Panek. Wesoło bawiono się w; wyścigi „żółwiów”, berka w kole, zbijanie uczestników piłką, zajmowanie miejsca w kole.

   Ostatnim akcentem wspólnej zabawy był teatrzyk pt ”Wilk i zająć” w wykonaniu artystów grupy ART-RE z Krakowa. Niekonwencjonalne przedstawienie charakterów zwierząt, zaproszenie dzieci do wspólnej zabawy oraz nawiązanie w dialogach do lokalnych symboli sprawiło, że przedstawienie bardzo się podobało nie tylko najmłodszym.

   Impreza na Placu Wolności była podsumowaniem wakacyjnej akcji MGOK, która obejmował „Podwórkowe place zabaw”, festyn „Przyjaciół pszczół” oraz „Letnie foto-spacery”. Dziękujemy gorąco wszystkim, którzy pomogli nam w tych działaniach. Dzieci i młodzież zapraszamy do uczestnictwa w zajęciach stałych w MGOK, które rozpoczną się 22 września 2014 r.

 

 

FOTORELACJA-wydarzenia

 
Fotospacery 2014

 

W dniu 27.08.2014 Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Mieszkowicach oraz Nadleśnictwo Mieszkowice zorganizowało jedną z ostatnich wakacyjnych akcji: fotospacery. Pracownik Nadleśnictwa: Paulina Dziedzic zaprowadziła wszystkich uczestników do ogrodu dendrologicznego, w którym poznawaliśmy rosnące na całym świecie drzewa. Następnie udaliśmy się do „Przylądka pszczelego”. Tam przypomnieliśmy sobie znaczenie pszczół dla ekosystemu i jak pożyteczne są to owady. Kolejny punkt fotospacerów był dla wytrwałych. Przez blisko 2 godziny chodziliśmy po duktach leśnych obserwując przyrodę i robiąc ciekawe zdjęcia. Niektóre dzieci zapomniały się i zamiast podglądać przyrodę zbierały grzyby. Najprzyjemniejszym momentem dla bardzo zmęczonych uczestników było ognisko, na którym każdy mógł upiec kiełbasę.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy wzięli udział w fotospacerach.

 

FOTORELACJA-wydarzenia

 

 
II Czelińskie Spotkania Archeologiczne

 

II Spotkania archeologiczne w Czelinie – dzień pierwszy

 

   Dziewięcioosobowa grupa archeologów pod kierownictwem doktora Bartłomieja Rogalskiego z Działu Archeologii Muzeum Narodowego w Szczecinie przyjechała na dwa dni do Czelina, aby wspólnie z grupą mieszkańców przeprowadzić II Czelińskie Spotkania Archeologiczne. Okazało się, że były to wyjątkowe dla nich dni, bo oprócz udanego festynu z licznymi atrakcjami historyczno-archeologicznymi, dokonali niecodziennego odkrycia. Kiedy przed rozpoczęciem imprezy udali się na stanowisko na obrzeżach Czelina, na którym przez cały lipiec dokonywali eksploracji, natrafili na kolejny obiekt archeologiczny, tym razem datowany na okres neolitu (sprzed ponad 4 tysięcy lat!), czyli pochodzący z epoki około 2 tys. lat wcześnieszej od obiektów dotychczas odkrywanych na czelińskim cmentarzysku, a pochodzących prawie w całości z I wieku naszej ery. Jak ocenia dr Rogalski, szczegółowe cechy odkrytego szkieletu, który zachował się w całości, wskazują na około 30-letnią kobietę, o której będzie można uzyskać całkiem sporo informacji za kilka miesięcy, po przeprowadzeniu szczegółowych badań antropologicznych w warunkach laboratoryjnych. Najnowsze odkrycie kolejny raz wskazuje na fenomenalne znaczenie Czelińskiego cmentarzyska ze względu na charakter, ogromny obszar i wielką liczbę odkrytych obiektów. Potwierdziła się hipoteza, że miejsce to odgrywało ważną rolę na przestrzeni przynajmniej kilku wieków. 

 

   Pierwsza część II Czelińskich Spotkań Archeologicznych miała charakter festynu, z licznymi elementami nawiązującymi do odległej przeszłości tych ziem. Były pokazy i prezentacje wojów średniowiecznych znakomicie wzbogacone o ciekawą lekcję archeologii przeprowadzoną przez doktora Rogalskiego. Licznie zgromadzeni uczestnicy festynu dowiedzieli się, że wśród odkrywanych na cmentarzysku w Czelinie obiektów archeologicznych są także liczne groty oszczepów, imacze i umba tarcz, miecze oraz inne elementy uzbrojenia ówczesnych wojów.

Przeprowadzone konkursy dla dzieci i dorosłych także wpisywały się w tematykę "Czelińskich Spotkań". Dzieci rywalizowały m.in. o tytuł najlepszego łucznika. Wśród trzydziestu uczestników najlepszy był Ireneusz Czarnecki z I kl. gimnazjum. Liczna grupa dorosłych, podobnie jak w ubiegłym roku, próbowała swoich sił w strzelaniu z profesjonalnych łuków, wykonanych jako repliki broni średniowiecznej. Tu najlepszy był Marek Dydzian, przed Mariuszem Baczyńskim i Krystianem Kmiecikiem. W jednym z konkursów uczestnicy rywalizowali przy specjalnie przygotowanych stanowiskach archeologicznych, odkopując przeróżne eksponaty, które musieli później opisywać. 

Podczas występów artystycznych przygotowanych przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mieszkowicach zaprezentowały się wokalistki oraz solista, a do tańca przygrywała kapela "Niedźwiadki".  

W imieniu organizatorów pierwszej części II Czelińskich Spotkań Archeologicznych serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do sprawnej realizacji tego projektu. W szczególny sposób dziękuję doktorowi Bartłomiejowi Rogalskiemu zarówno za trwały i wielowątkowy wkład w naukowe odkrywanie przeszłości Czelina, jak również za bezprzykładne kilkuletnie zaangażowanie w integrację lokalnej społeczności.

Krzysztof Karolak - koordynator projektu

Druga część tegorocznych Czelińskich Spotkań Archeologicznych przeznaczona dla uczniów kilku zaproszonych szkół podstawowych odbędzie się 12 września br.

Tekst oraz foto – Krzysztof Karolak

FOTORELACJA-wydarzenia

 

Ps.

Szkoda, że organizatorzy powyższej imprezy umieścili „scenę” przy wejściu do świetlicy wiejskiej – z drugiej strony miejsca imprezy - (obok TOI –TOI), także znikoma ilość uczestników miała możliwość słuchania i oglądania przygotowanych występów. Z powyższych względów nie mogliśmy odpowiednio nagłośnić przeprowadzanych konkursów, zabaw i pokazów. Mamy nadzieję, że przy kolejnej edycji tej ciekawej imprezy sprawy organizacyjne zostanę bardziej dopracowane.

Wystąpili: Ryszarda Grymuza, Adrianna Iwan, Zygfryd Ferdynus, Zbigniew Ciszek i Kapela Niedźwiadki. Podczas festynu malowaliśmy twarze dzieci motywami kwiatowymi i zwierzęcymi.

Ukłon w stronę Koła Gospodyń w Czelinie za przepyszną grochówkę.

Barbara Nowicka – dyr. MGOK Mieszkowice

 

 

 
Festyn Rekreacyjno-Sportowy Troszyn

 

W sobotę 16 sierpnia 2014 odbył się w Troszynie festyn rekreacyjno-sportowy zorganizowany przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. Pierwsza atrakcją było przybycie kawalkady motocyklistów na motorach i w strojach jak z amerykańskich filmów. Później do wspólnej zabawy zaproszono dzieci, których buzie najpierw pomalowaliśmy w różnorodne zwierzątka i postacie. W grach i zabawach z chustą klaunza, wzieli udział dzieci i dorośli, a w konkursach sportowo - rekreacyjnych wszyscy odważni. Przerywnikiem w zabawach było malowanie farbami „ gości naszych łąk”. Dzieci z radością malowały pszczółki, motyle, ślimaki i inne zwierzaki. Wszystkie dzieci biorące udział we wspólnej zabawie otrzymały drobne upominki i słodycze. Zwyciężczynie konkursu „skakania na skakance bez skuchy” zostały uczesane w warkoczyki przez stażystę MGOK Beatę Biniędę. W międzyczasie odbyła się licytacja obrazów podarowanych przez artystkę Elżbietę Krupa z Oborzan na rzecz KGW. Jednym z nabywców był Burmistrz Andrzej Salwa, który był gościem festynu i również dobrze się bawił. Na zakończenie odbyła się zabawa pod chmurką. Panie z koła przygotowały bogaty bufet zapatrzony w domowe wypieki i jadło. Miło nam było pomóc w przeprowadzeniu tej imprezy.

Barbara Nowicka

 

 

FOTORELACJA-wydarzenia

 

 

 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
-->