Wydarzenia


Warsztaty Bożonarodzeniowe 2014

 

           W dniach 9-11grudnia odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe , uczestniczyło w nich 30 osób, uczniów ze SP Troszyn i SP Mieszkowice oraz 3 osoby dorosłe.

          Pierwszego dnia robiliśmy ozdoby z makaronu świeczniki i choinki, oraz ozdoby na choinkę . Drugiego największą popularnością cieszyło się zdobienie bombek metodą decupage. Wykorzystano nie tylko motywy z serwetek, ale malowano konturówkami i zdobiono brokatem. Powstały piękne świecące bombki, wyglądające jak szklane. Czwartkowe warsztaty pn. „dekoracje świąteczne”, zdominowały choinki, które zdobione były wszystkimi dostępnymi akcesoriami-cekinami, koralikami, wstążkami, wełną itp. Każda choinka była inna. Uczestnicy warsztatów robili także zamknięte w szklanych słoikach ikebany z szyszek, orzechów, makaronów, szklanych korali. Powstały niepowtarzalne miniaturowe dekoracje świąteczne. Artystyczne warsztaty zmobilizowały wszystkich do twórczej pracy, której wynikiem powstały świąteczne akcesoria, które każdy uczestnik mógł zabrać ze sobą.

         Prowadzącymi warsztaty były Beata Wawruszaczak i Barbara Nowicka.

         Dziękujemy wszystkich, którzy odpowiedzieli na zaproszenie MGOK zapraszamy za rok.

 

FOTORELACJA-wydarzenia

 

 
"Kulturalne Mieszkowice"

W czwartek 27 listopada na zaproszenie dyr. MGOK Mieszkowice Barbary Nowickiej spotkali się przedstawiciele różnych środowisk społecznych naszej gminy. Głównymi tematami było organizacja imprez, omówienie kalendarza imprez jak również sposób pozyskiwania uczestników na działania kulturalne.

            Dzieląc się swoim doświadczeniem B. Nowicka zwróciła szczególną uwagę na dwa aspekty związane z organizacją imprez. Pierwszy to celowość, zgodność z oczekiwaniami oraz to jakich odbiorców oczekujemy na danej imprezie. Drugi to aspekt stricte związany z samą organizacją: plan imprezy, czas, budżet, reklamę, itp. a przede wszystkim określenie osoby odpowiedzialnej za jej organizację.

            Następnie zebrani zwrócili uwagę na brak kilku pozycji w kalendarzu imprez i zaproponowali wpisanie do niego kilku imprez organizowane przez, przede wszystkim, sołectwa, KGW do powyższego kalendarza.

Kolejnym punktem spotkania była dyskusja nad wizerunkiem imprez w Gminie Mieszkowice. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że program imprez proponowany przez MGOK jest ciągle taki sam. Barbara Nowicka stwierdziła, że jest to związanie z brakiem funduszy a przede wszystkim brakiem uczestników np. projektów lub innych działań kulturalnych, brakiem wsparcia ze strony szkół, rodziców. Podkreśliła, że „… zespoły, które uczestniczą w zajęciach na każdy występ przygotowują premierowy pokaz. Propozycji byłoby więcej, gdyby np. zespół taneczny liczyłby więcej osób i każda z grup specjalizowałaby się w innych stylach tanecznych. Praca z najmłodszymi adeptami jest trudna, bo zaczynamy od podstaw; rytmiki, ogólnego umuzykalnienia. Jednak najważniejsza jest pomoc rodziców, którzy będą systematycznie przyprowadzać swoje pociechy na zajęcia i je dopingować”

Kolejny punkt spotkania to kolejna dyskusja nad propozycjami pozyskiwania uczestników jak i widzów. Padło kilka propozycji: zwiększyć nakład na reklamę, zmienić formę zajęć z cyklicznych na warsztatową, pisać kolejne unijne projekty jak również zacieśnić współpracę z sołectwami poprzez prowadzenie zajęć w świetlicach wiejskich.

Na zakończenie dyr. Nowicka podziękowała wszystkim za przybycie życząc sobie i wszystkim zebranym ściślejszej współpracy na niwie kultury.

 
Cecyliada w Zielinie 2014

 

Jubileuszowe, dziesiąte, obchody „Spotkań Zespołów Śpiewaczych – Cecyliada 2014” rozpoczęły się już w piątek 14 listopada. W tym dniu spotkały się zespoły i wokalistki reprezentujące szkoły Gminy Mieszkowice, w szczególności Mieszkowic i Zielina. Na początku scenę opanowały przedszkolaki przygotowane przez Katarzynę Wawruszczak, Sylwię Skórską oraz Bożenę Walków, które fantastycznie oddały całą radość śpiewając pieśni uwielbienia. Później to już wokalistki ze szkół popisywały się swoimi umiejętnościami. Po występie każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom jako podziękowanie za udział w spotkaniu.

Na ubolewanie zasługuje fakt, że dzieci wraz z nauczycielami i wychowawcami (z małymi wyjątkami) nie uszanowały swoich starszych koleżanek. Nie wysłuchały całego występu do końca i wyszły z sali chwilę po swoim występie.

            Główne obchody X Cecyliady rozpoczęły się następnego dnia o godz. 15.00 Mszą Św. w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Zielinie koncelebrowaną przez księdza Andrzeja – proboszcza z Zielina i księdza Pawła – proboszcza z Troszyna w intencji uczestników spotkania. Po mszy wszyscy udali się na świetlicę wiejską. Na miejscu uczestników przywitały dyrektor MGOK Mieszkowice Barbara Nowicka oraz przewodnicząca KGW w Zielinie Zofia Szeremeta. Jako pierwszy na scenie zaprezentował się zespół Imperfekt z Gimnazjum w Mieszkowicach, który nie mógł wystąpić w piątek. Następnie z pieśniami o tematyce religijnej zmierzyły się zespoły: Kalimera, Jarzębina, Emeranto, Dobrawa, Platerówki, Czciborzanie, Macierzanka, chór Srebrny Włos oraz zespół gospodarzy – Sami Swoi. Każdy występ był nagradzany gromkimi brawami a zespoły otrzymywały pamiątkowe dyplomy oraz prezenty upamiętniające dziesiątą rocznicę zielińskiej Cecyliady. Po prezentacjach zespoły zasiadły do suto zastawionych stołów przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zielinie. Na zakończenie wszyscy zebrani odśpiewali „Czarną Madonnę” przy akompaniamencie trzech akordeonistów.

            Organizatorzy składają wielkie podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tak wielkiego przedsięwzięcia w szczególności: księżom za mszę św., paniom z KGW Zielin za przygotowany posiłek, zespołom za udział i wsparcie poprzez upieczenie ciast, gościom za obecność i wszystkim, którzy nie zostali wymienieni a w jakiś sposób wspomogli.

            Największą nagrodą dla organizatorów było zapewnienie zespołów o swojej obecności na następnej Cecyliadzie.

 

FOTORELACJA-wydarzenia

 

 
Wieczornica niepodległościowa 10 listopada 2014

 

W przededniu uroczystości upamiętniających odzyskanie przez Polskę Niepodległości w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Mieszkowicach odbyła się uroczysta Wieczornica Listopadowa, podczas której wokaliści oraz zespół Sami Swoi zmierzył się z pieśniami mniej znanymi szerszej publiczności. Koncert podzielono na trzy krótkie bloki tematyczne: pierwszy – to piosenki opisujące piękno naszego kraju; drugi – tęsknota za wolnością różnie rozumianą a trzeci to piosenki wojskowe.

W pierwszej części usłyszeliśmy piosenki: „Kochany kraj” oraz „Polskie kwiaty” wykonane przez zespół Sami Swoi. Przepiękna interpretacja piosenki Ireny Santor „Powrócisz tu” to zasługa Ryszardy Grymuzy. Czym jest patriotyzm usłyszeliśmy w piosence, pod tym samym tytułem, która otworzyła druga część koncertu. Utwór wykonał Zbigniew Ciszek. Wokalistka Adrianna Iwan zmierzyła się z utworem „Moja i twoja nadzieja” zaś najbardziej znaną piosenkę największego polskiego barda Jacka Kaczmarskiego „Mury” wykonała, od wielu lat związana z MGOK, Dorota Szcząbrowska. Ostatnia część koncertu to piosenki wojskowe w wykonaniu zespołu Sami Swoi. Usłyszeliśmy takie utwory jak: „Śpikulec”, „Jak szło wojsko raz ulicą”, „Nie żałujcie serca dziewczyny” i „Serce w plecaku”. Duży aplauz wywarła „Rogatywka”. Piosenka napisana przez K. Gertner i R. Ulickiego zdobyła najwięcej nagród podczas XXI Festiwalu Piosenki Żołnierskiej Kołobrzeg’87 w tym najważniejszą Złoty Pierścień wykonał ją Zb. Ciszek

Kolejny utwór jaki usłyszeliśmy to utwór, który nie mieścił się w żadnej części koncertu. Jednakże bardzo trafnie wpisał się w klimat imprezy. Piosenkę „Biały krzyż” wykonała Adrianna Iwan.

Tytułową piosenkę tegorocznej wieczornicy „Obudź się Polsko” zaśpiewali wszyscy wykonawcy koncertu.

Składamy podziękowania wykonawcom i wszystkim widzom, którzy przybyli na Wieczornicę.

 

FOTORELACJA-wydarzenia

 

 

 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
-->