Wydarzenia


"Zagubiona droga" spotkanie z Edwardem Dębickim

 

W dniu 18 marca 2017 r. w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Mieszkowicach odbył się wieczór autorski Edwarda Dębickiego. Edward Dębicki to niestrudzony propagator kultury cygańskiej, poeta, akordeonista, autor i kompozytor widowisk muzycznych, współtwórca scenariuszy i muzyki filmowej oraz autor ponad 200 pieśni. Na spotkaniu w Mieszkowicach pisarz promował książkę „Zagubiona droga” - zbiór bajek cygańskich napisanych w języku polskim i cygańskim. Gości przedstawiła dyrektor Barbara Nowicka mówiąc min. o dorobku Edwarda Dębickiego i jego ogromnym zasługach w gromadzeniu i propagowaniu kultury i zwyczajów cygańskich oraz założonym i prowadzonym w Gorzowie teatrze cygańskim TERNO.

„Mamy tak blisko do Gorzowa i możemy uczestniczyć w  Międzynarodowych Spotkaniach Zespołów Cygańskich „Romane Dyvesa”. Koncertują i tańczą tam zespoły cygańskie z całego świata. Różnorodność i profesjonalizm wykonawców czynią ten festiwal wyjątkowym.”

Nasze spotkanie rozpoczęto filmem o autorze, który wspominał czasy swojego dzieciństwa i życia w taborze, jak dzięki muzyce jego tabor uniknął zagłady z rąk faszystów. Później już sam autor opowiadał o swoim życiu, o fascynacji muzyką i kulturą cygańska, nauce w szkołach muzycznych. Wspomniał o roli w jego życiu, ciotki - cygańskiej poetki Papuszy Bronisławy Wajs. Wyraził swoje zdanie na temat filmu o niej, który został zrealizowany bez konsultacji z prawdziwym środowiskiem cygańskim. Historia w nim zwarta nie odzwierciedla prawdy o życiu Papuszy, min. brak jest wzmianki o tym że poetka pól życia mieszkała w mieście nad Wartą. Kolejnymi osobami, które wiele go nauczyły byli; Jerzy Ficowski – pisarz, badacz i propagator folkloru cygańskiego, Mateusz  Święcicki - kompozytor, który nauczył go pisać partytury na orkiestrę. Podkreślił swoją fascynacje muzyką bałkańską, która jest nieszablonowa i różnorodna rytmicznie.

Następnie żona autora Ewa Dębicka przeczytała fragmenty baśni, które odzwierciedlają wierzenia  i przesądy cygańskie, a jednocześnie niosą przesłania prawego i uczciwego codziennego życia.

Ostatnim punktem wieczoru był występ Edwarda Dębickiego wraz z gitarzystą Romanem Rose, którzy wykonali brawurowo nowe kompozycje bałkańskie. Solistka Teatru Terno Marta przepięknie zaśpiewała piosenkę pt. „Idź swoją drogą” do słów Jonasza Kofty i muzyki naszego gościa. Artystka zaprezentowała się po raz drugi wykonując przepięknie, klasyczny taniec cygański.

Na zakończenie autor chętnie rozmawiał z uczestnikami spotkania podpisując swoje książki i udzielił wywiadu Robertowi Ryssowi z Gazety Chojeńskiej

Impreza przebiegała w bardzo miłej sympatyczniej atmosferze za co dziękujemy wszystkim uczestnikom.

 

FOTORELACJA-wydarzenia

 
Mały Konkurs Recytatorski 2017

Dnia 8 marca 2017 w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Mieszkowicach odbył się Mały Konkurs Recytatorski, w którym uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych Gminy Mieszkowice. Komisja konkursowa w składzie: Danuta Panek – przewodnicząca, Barbara Nowicka, Ewa Mazurkiewicz – członkowie komisji wytypowała do etapu powiatowego w Chojnie 4 laureatów: Martynę Milczarek – SP Czelin, Karina Srokowska – SP Mieszkowice, Anastazję Kołodziejczyk – SP Troszyn, Wiktora Kolasę – SP Zielin.

Laureaci otrzymali nagrody książkowe i dyplomy. Pozostali uczestnicy otrzymali gadżety i drobne nagrody.

Fundatorem upominków był MGOK Mieszkowice. Gratulujemy wyróżnionym i życzymy sukcesów w kolejnych etapach konkursu.

 

FOTORELACJA-wydarzenia

 
KAZIUKI 2017

 

Tegoroczne mieszkowickie „KAZIUKI” tym razem połączono z jubileuszem zespołu SAMI SWOI z Zielina, który działa pod patronatem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mieszkowicach. „Kaziuki” odbyły się 4 marca 2017 r. w świetlicy wiejskiej w Zielinie.

Na to podwójne wydarzenie przybyły zespoły, które od lat spotykają się na wspólnych koncertach. Benefis zespołu SAMI SWOI rozpoczęli: Barbara Nowicka - dyrektor MGOK Mieszkowice oraz instruktor Zbigniew Ciszek i Zofia Szeremeta - nieformalna kierowniczka,a zarazem gospodyni spotkania.

Wśród gości byli m.in.: władze samorządowe gminy Mieszkowice na czele z burmistrzem Andrzejem Salwą, ks .proboszcz Andrzej Tychoniec,  sołtys Józef Mroziak, delegacje KGW z Witnicy, członkinie Klubu Dorosłego Człowieka z MOK Moryń oraz zespoły: Platerówki z Boleszkowic, Nowinianki z Nowin Wielkich, Cantores z Witnicy, Drzewiczanie z Kostrzyna nad Odrą, Kalimera z Piasku, Jarzębina z Chojny, Marzenie z Polic, Niespodzianka, Dobrawa i Kapela Niedźwiadki z MGOK Mieszkowice.

Instruktor Zbigniew Ciszek przypomniał najważniejsze osiągnięcia zespołu Sami Swoi i podkreślił ostatni sukces w Krakowie na Festiwalu piosenki niezłomnej. Powiedział m.in. „ …w brzmieniu zespołu słychać naturalną śpiewność kresowian, gdyż członkowie grupy mają swoje korzenie właśnie tam”.

Następnie rozpoczął się korowód serdecznych i miłych życzeń, które składali zaproszeni goście i sympatycy zespołu. Niektórzy jak Dobrawa i Calimera - śpiewająco. Dużym, radosnym zaskoczeniem było otrzymanie od Kapeli Familia z Warnicy kompletu czerwonych marynarek estradowych oraz talonu od burmistrza Mieszkowic. Po życzeniach cała sala wzniosła symboliczny toast za pomyślność i zdrowie członków zespołu, wszyscy gromko odśpiewali 100 lat. 

Po poczęstunku, który przygotowały niezawodne panie z KGW z Zielina, rozpoczęły się Kaziuki. Sami Swoi zaśpiewali przepiękną pieśń „Polesia czar”, która wzruszyła wszystkich słuchaczy. Zespoły  przygotowały bardzo różnorodny  repertuar od  lwowskich piosenek podwórkowych do nostalgicznych i rzewnych pieśni wileńskiej. Każdorazowo wykonania dostarczały widzom wielu wzruszeń, a zespoły otrzymywały zasłużone oklaski.

Piękne piosenki o wzruszających treściach nie straciły nic ze swojego uroku i znaczenia, dlatego warto kontynuować tradycje spotkań z piosenkami naszych rodaków z kresów wschodnich. Żegnając uczestników spotkania Zofia Szeremeta i Barbara Nowicka podziękowały wszystkim za wspaniałą atmosferę i zaprosiły na kolejne spotkania zespołów śpiewaczych.      

Organizatorzy, MGOK Mieszkowice i zespół Sami Swoi dziękują wszystkim, którzy wspomogli organizację uroczystości, a byli to: sołtys Józef Mroziak, panie z KGW Zielin, mamy z Rady Rodziców SP Zielin, Tadeusz Szymczak.

Dziękujemy wszystkim, w tym zespołom za przepyszne ciasta przyniesie na  spotkanie.  Gorące i szczere podziękowania za przepiękne występy dla każdego uczestniczącego zespołu.

 

FOTORELACJA-wydarzenia

 

 
Tłusty Czwartek 2017

W dniu 23 lutego 2017 r. w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Mieszkowicach odbył się wieczorek taneczny z okazji „Tłustego czwartku”. Do tańca przybyłym gościom grał zespół SKŁADAK. Biletem wstępu był „koszyczek z łakociami”. Na naszym stole królowały pyszne, domowego wyrobu, pączki, oponki, serusie oraz różnorodne sałatki. Każdy kto spróbował wypieków, z cała stanowczością mógł powiedzieć, że nie ma to jak wypieki domowej roboty.

            Dziękujemy za pączki Stanisławowi Ciszkowi, Bogumile Białej i Kołom Gospodyń i innym którzy przynieśli swoje wypieki i sałatki. Dziękujemy przybyłym gościom za wesołą zabawę. Nie zawiodły nas panie z KGW Gminy Mieszkowice oraz członkowie naszych zespołów. Szkoda, że mimo plakatów i ulotek mieszkańców reprezentowało parę osób. Ci co byli jednak bawili się wspaniale przy doborowej muzyce naszego zespołu. Za atmosferę i granie pięknie dziękujemy wszystkim członkom zespołu Składak i zapraszamy na kolejne spotkania do MGOK

 

FOTORELACJA-wydarzenia

 

 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
-->