Wydarzenia


POEZJA ŚWIATA - ŚWIAT W POEZJI - konkurs recytatorski

 

„POEZJA ŚWIATA – ŚWIAT W POEZJI”

W Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Mieszkowicach 09 kwietnia 2015r. odbył się
I Konkurs Recytatorski pod nazwą „Poezja świata – świat w poezji”. Wystartowali w nim uczniowie szkół podstawowych z naszej gminy oraz młodzież z mieszkowickiego gimnazjum. W tym roku młodzi recytatorzy zmierzyli się z twórczością polskich poetów. Laureatką została Nikola Pyć z klasy 5B ze Szkoły Podstawowej w Mieszkowicach, która brawurowo zaprezentowała wiersz Danuty Wawiłow pt. „O Rupakach”. Jury w składzie pani Teresa Mróz, pani Danuta panek i pani Barbara Nowicka, wyróżniło dodatkowo Adriannę Kubicę z kl. 6A oraz dwoje gimnazjalistów – Natalię Ziembowską i Łukasza Cytrynowicza (oboje z klasy IA).

Celem konkursu jest upowszechnianie poezji światowej, odkrywanie i rozwijanie umiejętności recytatorskich wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych oraz propagowanie kultury żywego słowa. Honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrz Mieszkowic pan Andrzej Salwa, który uświetnił imprezę swoją obecnością oraz nagrodził wszystkich uczestników ładnymi upominkami.

Zamierzeniem organizatorów jest szersze wypromowanie turnieju. W kolejnych latach sięgać będziemy po twórczość poetów innych krajów. Założeniem konkursu jest odejście od tradycyjnej, sztywnej recytacji w stronę swobodniejszego, bardziej aktorskiego występu scenicznego. Regulamin pozwala na uzasadnione użycie rekwizytu, ruch czy podkład muzyczny, co daje większe możliwości interpretacyjne. Liczymy na to, iż konkurs ten wpisze się na stałe w kalendarz imprez MGOK w Mieszkowicach.

Regulamin konkursu znajduje się na stronie MGOK.

                                                                                                 Joanna Cytrynowicz

FOTORELACJA-wydarzenia

 
Wielkanoc tuż tuż

 

Warsztaty wielkanocne

Kolejne warsztaty wielkanocne zdobienie jaj metodą decupage ( naklejanki ) i malowanie farbami odbyły się w dniach 19-20 marca 2015 w MGOK Mieszkowice. Uczestnikami byli uczniowie szkól podstawowych z Mieszkowic i Troszyna. Tym razem motywem przewodnim były polskie wzory ludowe, które uczniowie wycinali z serwetek. Na jajkach przyklejano łowickie koguty, kurpiowskie wycinanki oraz motywy haftu kaszubskiego. Każdy uczeń wykonał 1 pisankę - naklejankę i drugą malował ręcznie farbami akrylowymi. Ta druga metoda przysparzał uczestnikom wiele trudności, gdyż jak sami mówili bardzo rzadko malują farbami i pędzlem. Mamy nadzieję, że za rok nabędą więcej umiejętności i chętniej będą zdobili wielkanocne jaja metodami tradycyjnymi. Wykonawcy zabrali swoje pisanki do domów by później włożyć je do wielkanocnych koszyków. Dziękujemy uczniom i opiekunom za udział w zajęciach bardzo przyjemną atmosferę. Instruktarzu udzielały i warsztaty prowadziły Barbara Nowicka i Beata Wawruszczak.

 

FOTORELACJA-wydarzenia

 

Jarmark wielkanocny

W niedzielę 22 marca 2015 na Placu Wolności w Mieszkowicach odbył się Jarmark Wielkanocny.Swoje prezentacja przygotowali; Koło Gospodyń Wiejskich z Troszyna i Mieszkowic oraz Starych Łysogórek, Szkoły Podstawowe z Zielina i Mieszkowic i Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mieszkowicach, MGOK Mieszkowice. Na bogatym stoisku MKG królowały koguty i zające z siana, i krepiny, stroiki, palmy wielkanocne, jaja ze wstążek. Za wszechstronność prezentacji Mieszkowickie Gospodynie zdobyły I miejsce w konkursie na najładniejsze stoisko jarmarku. Drugie miejsce w tym konkursie zdobyła Szkoła Podstawowa w Zielinie, której pastelowo - białe delikatne dekoracje i jaja cieszyły wzrok. Trzecie miejsce KGW Troszyn , które przygotowało bardzo dużo świątecznych stroików ozdabianych pisankami i kwiatami z bibuły, Koło wygrało też konkurs na świątecznego mazurka. Tradycyjnie pisanki przygotowały ZSCKR i KGW z Zielina i SP Zielin i w takiej kolejności przyznane zostały nagrody. Całkiem inne, bo kulinarne stoisko przygotowali opiekunowie i uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. Mieliśmy okazje degustować rozgrzewającą zupę chrzanową, pyszny smalec na chlebie żytnim, bułce pszennej oraz chlebku z żurawiną. Szkoła prezentowała, też efekty warsztatów zdobienia jaj metodą decupage. Niepowtarzalne stoisko zaprocentowała Grażyna Stelmasiak z KGW Stare Łysogórki, mistrzyni robótek na szydełku. Jej prace pokazały, że wszystkie elementy dekoracji wielkanocnym można zrobić tą metodą. Na wystawie zobaczyliśmy mini kurki, zajączki, jajka, dekoracje na zielonym bukszpanie, piękne koronkowe serwetki. MGOK zaprezentowało różnorodne jaja wielkanocne i stroiki wykonane na polsko - niemieckich warsztatach wielkanocnych realizowanych w ramach projektu FMP INTERREG IV.

Zwiedzających jak na słoneczną, lecz mroźną pogodę, było całkiem sporo, zwłaszcza wtedy gdy szli do pobliskiego kościoła. Dziękujemy pięknie wszystkim uczestnikom jarmarku wielkanocnego.

 

FOTORELACJA-wydarzenia

 

 
Warsztaty wielkanocne Zielin 18.03.2015

 

DSCF8995              Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Mieszkowicach 18 marca 2015 w Zielinie rozpoczął realizację 15 już projektu kulturalnego pt. „Polsko - niemieckie integracyjne warsztaty artystyczne – Mieszkowice 2015” dofinansowany w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej INTERREG IVA Fundusz Małych Projektów Euroregionu Pomerania. Celem projektu jest integracja uczestników poprzez czynny udział w warsztatach artystycznych, które przyczynią się do zacieśnienia i kontynuacji współpracy partnerów projektu. Ponadto każda osoba nabędzie nowe umiejętności twórcze. Projekt skierowany jest do wszystkich chętnych, którzy chcą rozwijać się twórczo, integrować i razem atrakcyjnie spędzać czas wolny. Partnerami są Stowarzyszenie Frauenzentrum ze Schwedt, tancerze z Country Verein White Head Eagles e.V. z Eberswalde. Polskę będą reprezentować panie z Kół Gospodyń Wiejskich, dzieci i młodzież z Gminy Mieszkowice oraz inne osoby, które zgłoszą chęć udziału. W ramach przedsięwzięcia odbyły się warsztaty wielkanocne dnia 18 marca 2015 r. w Świetlicy Wiejskiej w Zielinie. W pierwszych warsztatach wzięło udział 40 osób: 20 osób z Polski i 20 z Niemiec; po 10 osób w każdej grupie, czas trwania 6 godzin. Były to panie z Frauenzentrum na czele z Annette Lang, panie z Kół Gospodyń Wiejskich Zielina, Troszyna, Starych Łysogórek, młode mamy wraz z dziećmi, uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Zielina i Troszyna. Uczestnicy pracowali rotacyjnie. Po wykonaniu pracy w ramach jednego działania płynnie rozpoczynali pracę w ramach następnego. W Zielnie na warsztatach florystycznych prowadzonych przez Lidię Drużgę wszyscy zrobili przepiękne stroiki wielkanocne z elementami żywych kwiatów, wierzby, mchu i dodatków dekoracyjnych. Natomiast Małgorzata Matecka instruowała jak zdobi się jajka metodami tradycyjnymi. Najpierw kolorowano jajka w naturalnych barwnikach roślinnych min. kwiatach malwy, cebuli, czerwonej kapusty, curcumy, zielonym życie. Później te jaja drapano i malowano farbami akrylowymi. Robiono też jaja metodą naklejanki wykorzystując wzory ludowe. Sianoploty: zające i kurki wykonywano pod kierunkiem Zofii Szeremety, która opowiadała, że dawniej zając lub kurka zrobiona z siana musiała być obowiązkowo w każdym domu na święta wielkanocne.  

             Dodatkiem do tego była praca w kuchni gdzie oprócz tradycyjnego polskiego żurku na zakwasie i mieszaniny wielkanocnej zrobiono różnorakie jaja nadziewane. Na uwagę zasługuje wspaniała integracyjna wesoła atmosfera. W sposób atrakcyjny i twórczy zacieśniono współpracę zaprzyjaźnionych stowarzyszeń. Uczestnicy niemieccy swoje prace zabrali do domów natomiast polscy zaprezentują je jeszcze podczas niedzielnego (22.03.2015) jarmarku wielkanocnego w Mieszkowicach na Placu Wolności.

             Umiejętności nabyte przez uczestników warsztatów dofinansowanych w ramach projektu pozwolą na organizację podobnych spotkań w innych miejscowościach.

            Kolejnym działaniem w ramach realizacji projektu będą w dniach 6 - 8 maja jubileuszowe X warsztaty teatru pantomimy młodzieży gimnazjalnej z Mieszkowic i Bad Freienwalde. Finałem będzie premierowy spektakl w MGOK Mieszkowice. 

 

 FOTORELACJA-wydarzenia

 
Koncert Trio KRALYA

 

DSCF8940            W Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Mieszkowicach czwartek 12 marca odbył się niezwykły koncert. W drodze do Berlina wystąpili na scenie MGOK artyści z Ukrainy Trio Kralya (2 bandurzystki i wokalistka) oraz Dmitri Regun – saksofonista.

            Bandura to ukraiński ludowy instrument muzyczny należący do chordofonów, w którym struny szarpie się palcami lub plektronem. Pierwsza wzmianka o ukraińskich bandurzystach pochodzi z 1441 roku. W początkach XX wieku gra na bandurach przeżyła swój renesans, urastając do narodowego symbolu Ukrainy, atrybutu pieśniarzy wykonywających dumki. W latach stalinowskich gra na bandurach była zakazana. Klasyczny instrument miał 20-24 struny. Nie bez powodu ten instrument nazywają „srebrnymi strunami Ukrainy”, gdyż każda ze strun niesie słuchaczom czarodziejskie brzmienie. Trio Kralya grał na bandurach czerniejewskich o 64 strunach. Wszystkie panie ukończyły Konserwatorium Muzyczne we Lwowie. W I części koncertu usłyszeliśmy ukraińskie znane pieśni ludowe. Czyste głosy, ciekawa harmonia, towarzyszący akompaniament na bandurach to wszystko sprawiło, że koncert był przepiękny i niepowtarzalny. Saksofonista Dmitri Regun nie tylko towarzyszył trio ale także zagrał improwizacje jazzowe klasycznych pieśni ukraińskich min. „Czerwona ruta” , „Bystra woda”. W drugiej części koncertu usłyszeliśmy oprócz pięknych pieśni ludowych, polską piosenkę Janusz Laskowskiego „Kolorowe Jarmarki”.

            Koncert odbył się pod patronatem Burmistrza Mieszkowic Andrzeja Salwy, który poinformował widzów o szczytnym celu, jakim była zbiórka funduszy na protezy dla poszkodowanych w wojnie żołnierzy ukraińskich. W trakcie koncertu odbyły się aukcje obrazów namalowanych na ubiegłorocznym majowym plenerze min akwarela Stanisława Przewłockiego. Licytowali min. Prezes Stadniny Koni Bielin Adam Suchta, właścicielka apteki Lawenda Beata Batalińska oraz Burmistrz Mieszkowic Andrzej Salwa. Ogółem zebrano kwotę 3440 zł.

            Dziękujemy artystom za niezapomniany koncert a publiczności za przybycie.

 

FOTORELACJA-wydarzenia

 

 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
-->